Czyszczenie i konserwacja wykładzin

Czyszczenie i konserwacja wykładzin

Nawet najbardziej odporna na zanieczyszczenia wykładzina dywanowa wymaga od czasu do czasu odświeżenia. Jak zrobić to, by uniknąć jej zniszczenia? Podpowiadamy.

Wykładziny dywanowe

Wiele osób preferuje naturalne podłogi, najchętniej drewniane lub drewnopodobne. W sklepach budowlanych i z artykułami wykończeniowymi znajdziemy mnóstwo wzorów, kolorów i rodzajów podłóg, które z pewnością przypadną nabywcy do gustu. Jednak część osób lubi mieć pod stopami sprężystą i miękką wykładzinę, która nie tylko ozdobi każde pomieszczenie, ale również zaizoluje podłogę przed zimnem.

Wykładziny dywanowe można podzielić pod względem długości runa na:

– wykładziny o krótkim runie,
– wykładziny z runem średniej długości,
– wykładziny puszyste, z długim runem, często w formie pętelek lub luźnych włókien.

Czyszczenie wykładziny

Bez względu jednak na długość runa czyszczenie wykładziny powinno być poprzedzone jej dokładnym odkurzeniem, dzięki któremu pozbędziemy się drobin kurzu wdeptanych w sploty produktu.Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy dana wykładzina może mieć bezpośredni kontakt z wodą i środkami piorącymi – takie informacje pozwolą uniknąć niezamierzonego odbarwienia czyszczonych miejsc, a także ewentualnego skurczenia się kanwy wykładziny.Jeśli jednak wykładzina nie potrzebuje specjalnych środków czyszczących, do jej czyszczenia najczęściej używa się szamponu do prania dywanów i wykładzin, rozcieńczonego w wodzie.Pierwszą czynnością po sprawdzeniu parametrów technicznych wykładziny i jej dokładnym odkurzeniu jest próba usunięcia największych zanieczyszczeń, plam oraz innych, widocznych znaków, świadczących o jej nieświeżości – w tym celu, nakładamy na zabrudzenie środek czyszczący rozpuszczony w wodzie i po jakimś czasie zmywamy go czystą wodą. Jeśli plama zniknie, nie musimy tej czynności powtarzać.

Pranie ręczne czy mechaniczne?

Po usunięciu największych zanieczyszczeń przystępujemy do czyszczenia całej wykładziny – można to robić ręcznie, używając specjalnej szczotki lub gąbki namoczonej w detergencie, lub przy pomocy odkurzacza z funkcją prania. Pierwszy sposób jest skuteczniejszy, pozwala dokładniej dotrzeć do ostatniej warstwy zabrudzenia, lecz jest praco- i czasochłonny; drugi natomiast, o wiele szybszy, lecz może być mniej dokładny. Zdarza się, że przy bardzo zanieczyszczonej wykładzinie wszystkie czynności trzeba będzie powtórzyć, dlatego, jeśli układamy wykładzinę w miejscu bardzo często uczęszczanym warto zastanowić się nad ciemniejszym kolorem lub produktem wzorzystym.