Jaki trening jest najlepszy dla ciebie?

Sport to zdrowie, wie to nawet dziecko. Jednak nie każdy wysiłek fizyczny jest odpowiedni dla każdego. Trening jest kwestią indywidualną. Każdy powinien sam dopasować go do własnych potrzeb i możliwości oraz stanu zdrowia. Osoby z chorobami stawów nie powinny biegać i dźwigać ciężarów, ale świetnie sprawdzi się w ich przypadku pływanie. Osoby z dużą nadwagą również nie powinny nadmiernie obciążać swoich stawów, dlatego doskonały może okazać się dla nich trening na rowerze. Zdrowie przede wszystkim, to jasne. Ale sport ma być również przyjemnością. Jeżeli bieganie to dla ciebie katorga, zrezygnuj. Aktywności fizycznych nie brakuje. Wybierz rolki, łyżwy, jazdę konną, a może coś bardziej wyczynowego, jak skakanie czy nurkowanie? Pomyśl co naprawdę sprawia ci przyjemność i rób to! Spełniaj się w tym, co kochasz.

Trening cardio czy siłowy?

Jak większość zaczyna? Oczywiście od treningu cardio. Dlaczego? Trening cardio pozwala spalić tkankę tłuszczową. A przecież to właśnie chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów jest motywacją większości początkujących sportowców. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Każdy cel jest dobry, jeżeli tylko stale do niego dążymy i rozwijamy się w wybranej dziedzinie. Jednak ograniczanie się tylko do ćwiczeń cardio wcale nie jest aż tak efektowne. Są to najczęściej długie treningi, nierzadko bardzo męczące i nużące. Pozwalają zrzucić zbędny balast, ale co dalej? Trenując cardio nigdy nie osiągniemy tej wymarzonej sylwetki. To właśnie trening siłowy pozwala wyrzeźbić i ukształtować ciało. Wiele kobiet bardzo obawia się tego rodzaju ćwiczeń w obawie o męską sylwetkę. Nic bardziej mylnego! Drogie panie, do rozwoju takiej tkanki mięśniowej niezbędny jest testosteron. Chcąc nie chcąc, nigdy nie zdobędziecie tak umięśnionej figury jak mężczyźni. W waszym ciele znajduje się również więcej tkanki tłuszczowej. I tak ma być! Natura w pewien sposób ukształtowała człowieka i żadne ćwiczenia tego nie zmienią.

Jak często?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak intensywnie ćwiczysz i jak zaawansowany jesteś. Doświadczeni biegacze mogą trenować nawet codziennie. Jednak ćwiczący od lat podnoszenie ciężarów już nie. Dlaczego? Po treningu siłowym mięśnie potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację. Muszą mieć czas na odbudowę i wzmocnienie. Na początku optymalny będzie trening trzy razy w tygodniu. W ten sposób przyzwyczaisz swoje mięśnie do treningu. Oczywiście jeżeli ćwiczysz tylko siłowo, nawet po dłuższym czasie niewskazane będzie zwiększenie ilości treningów. Jeżeli natomiast trenujesz cardio, możesz stopniowo zwiększać ich częstotliwość. W przypadku gdy łączysz oba rodzaje treningu, dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie cztery razy w tygodniu – dwa razy cardio i dwa razy siłowo.