Bieganie w okresie jesiennym – czym kierować się wybierając strój?

Bieganie to świetny sposób na bardziej atrakcyjną i szczupłą sylwetkę. To również znakomita metoda, aby poprawić funkcjonowanie całego organizmu oraz zadbać o dobre samopoczucie. Ze względu na nie do końca korzystne warunki atmosferyczne – w trakcie jesieni – trzeba jednak zwrócić dużą uwagę na zakładany strój, aby nie narazić się na rozmaite choroby. Co wziąć pod uwagę wybierając elementy garderoby ze swojej szafy?

Jak ubierać się do biegania?

Zazwyczaj ludzie ubierają się zbyt grubo. Wydaje im się, że jest to jedyne rozwiązanie, aby zagwarantować sobie odpowiednią dawkę ciepła. Przede wszystkim trzeba jednak zastosować strój do panujących warunków atmosferycznych. Należy również przewidywać, jak pogoda może zmienić się przez najbliższe kilkadziesiąt minut. Jeśli biegacie rano, to w końcowej fazie treningu powinno być już cieplej. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zdecydujecie się na trening wieczorem, ponieważ wtedy temperatura systematycznie się obniża. Pamiętajcie jednak, aby nie ubierać się zbyt grubo, ponieważ w trakcie pokonywania kolejnych metrów temperatura ciała automatycznie się podniesie. W końcu każda aktywność fizyczna pobudza krążenie. To oznacza, że przed rozpoczęciem treningu tak naprawdę powinniśmy odczuwać delikatne zimno, które potem nie będzie już odczuwalne.

Oczywiście, druga strona medalu jest taka, że nie można ubrać się zbyt przewiewnie. Wtedy organizm może zostać zbyt mocno wychłodzony. Wówczas nie tylko trening będzie bardzo mało efektywny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zmniejszone pochłanianie tlenu przez mięśnie powoduje bowiem spadek wydolności organizmu. Wychłodzony organizm jest także zdecydowanie bardziej podatne na rozmaite choroby.

Dlaczego warto decydować się na odzież termoaktywną?

Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które decydują się na odzież termoaktywną. Są to elementy garderoby, które dobrze odprowadzają pot oraz parę wodną. Dzięki temu biega nam się przyjemnie, co ma niebagatelne znaczenie dla wykonania planu treningowego. To jednak nie wszystko. „Skutecznie odprowadzanie potu gwarantuje, że nie ma ryzyka rozwoju bakterii – nasz organizm jest zatem odpowiednio zabezpieczony nie tylko przed zbyt wysoką czy niską temperaturą, ale także przed drobnoustrojami” – nadmienia Wojciech Izbicki z ekipy www.nessi-sport.com. Ponadto dobrej jakości odzież termoaktywna eliminuje brzydki zapach. Warto zatem stawiać na takie elementy garderoby. Są one droższe niż zwykłe produkty, aczkolwiek na własnym komforcie i zdrowiu nie powinno się oszczędzać.