Wybór kredytu konsolidacyjnego.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego łączymy nasze zobowiązania w jeden kredyt. Konsolidacji mogą podlegać kredyty o różnym przeznaczeniu udzielone nawet przez różne banki. Wybierając kredyt konsolidacyjny należy przeanalizować wszelkie dostępne oferty na rynku. Analizując oferty kredytu konsolidacyjnego musimy mieć na uwadze całkowite koszty zaciągnięcia takiego kredytu. Zapamiętajmy, że niższa rata wynika z wydłużonego okresu kredytowania, co wpływa na to ile odsetek będziemy musieli zapłacić.

BIK i wiarygodność finansowa kredytobiorcy.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera i gromadzi informacje o naszych zobowiązaniach finansowych. Informacje, które są gromadzone świadczą o naszej wiarygodności finansowej. Konsument jest oceniany pod kątem terminowości spłat rat, skłonności do zadłużenia się i przekraczania limitów kredytowych. Związku na scoring w BIK nie warto składać wniosków do kilku banków jednocześnie, ponieważ możemy obniżyć swoją punktację w BIK.

Kredyt konsolidacyjny – co jest potrzebne, aby go wziąć?

Otrzymanie kredytu konsolidacyjnego jest uzależnione od naszej zdolności kredytowej. W celu otrzymania kredytu będziemy musieli złożyć wniosek oraz przedstawić wszelkie wymagane dokumenty przez bank. Dokumenty, które są wymagane przez bank to:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o źródle dochodu i jego wysokości,
  • zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą,
  • umowa kredytowa wraz z harmonogramem spłat,
  • zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy spłaca zobowiązania z tytułu debetu, kredytu, kart kredytowych oraz pożyczek. Bank może w ramach kredytu udzielić nam dodatkowej gotówki na dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny pokrywa zobowiązania za mieszkanie lub dom. Jest on przyznawany na dłuższy okres niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy, ale wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać najtańszy?

Zapamiętajmy, że oprocentowanie nie jest wskaźnikiem, który pozwoli nam ocenić w stu procentach atrakcyjność oferty. Wynika to tego, że nie przedstawia ono całkowitego kosztu kredytu. Bank obok oprocentowania stosuje szereg innych opłat takie jak prowizja czy ubezpieczenie. Decydując się na określoną ofertę należy mieć na uwadze rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz elastyczne dopasowanie warunków spłaty do naszych możliwości. Jeżeli chcemy mieć swobodę finansową lub uniknąć problemów finansowych powinniśmy skupić na wysokości raty, która powinna być na tyle niska, abyśmy mogli bez problemu ją regulować. Jeżeli kierujemy się oszczędnościami to należy skupić się nie na wysokości raty, ale całkowitych kosztach kredytu.