Projekty domów energooszczędnych
Dom energooszczędny, nazywany również niskoenergetycznym, to inwestycja, która przez lata pozwoli nam cieszyć się niższymi rachunkami za energię oraz prowadzić codzienne życie z troską oraz dbałością o klimat i planetę. O czym jeszcze musimy wiedzieć wybierając projekt takiego budynku?
Dlaczego warto wybrać budowę domu energooszczędnego?
Powiedzmy sobie szczerze, wybudowanie domu niskoenergetycznego, czyli takiego, którego zapotrzebowanie na ciepło w naszych rodzimych warunkach, wynosi mniej niż 70 kWh na jeden metr kwadratowy na rok, jest rozwiązaniem droższym niż budowa w stylu tradycyjnym. Jednak przy dzisiejszych cenach surowców energetycznych i prądu, dodatkowe nakłady poniesione na zmniejszenie energetyczności budynku, mogą zwrócić się szybciej niż myślimy! Współczesne rozwiązania, mające na celu oszczędzanie energii w gospodarstwach domowych, są również bardzo wygodne w użytkowaniu i naprawdę potrafią ułatwić życie, np. woda podgrzewana latem przez energię słoneczną sprawia, że nie trzeba martwić się o uruchamianie pieca, by umyć naczynia czy cieszyć się ciepłą kąpielą! Również rozwiązania takie jak pompy ciepła i rekuperacja pozwalają na oszczędzenie energii przy maksymalnym komforcie użytkowania.
Czy projekty domów energooszczędnych ograniczają wymarzony wygląd naszego domu?
Wiele osób z pewną dozą niepewności traktuje Projekty domów energooszczędnych, właśnie ze względu na obawy przed wyglądem samej bryły budynku. Nic bardziej mylnego! Współczesne możliwości oraz kreatywność projektantów i inżynierów pozwalają na dobranie projektu domu i jego umiejscowienie na działce w taki sposób, by zachować estetykę wybraną przez klienta i jednocześnie spełniać wysokie wymagania co do niskiego zapotrzebowania na energię. Taki budynek absolutnie nie musi być futurystyczną, geometryczną bryłą, ponieważ pod wyglądem sielskiego, wiejskiego domu, również może kryć się duży energooszczędny potencjał! Rozwiązania takie jak na przykład ogniwa fotowoltaiczne czy okna o niskim współczynniku przenikania ciepła można estetycznie i efektywnie wkomponować w każdy dom, niezależnie od jego stylu.