Autoklaw kosmetyczny – co warto o nim wiedzieć?

Autoklaw kosmetyczny – co warto o nim wiedzieć?

Sposób wyposażenia gabinetu kosmetycznego może zadecydować o jakości świadczonych przez niego usług. O tę jakość mogą zadbać nawet rzeczy tak niepozorne jak autoklaw kosmetyczny. Mimo iż samym pacjentom ta nazwa niewiele może mówić, kryje się pod nią sprzęt, który ma za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo zabiegów.

Co to tak właściwie jest?

Autoklawem kosmetycznym nazywa się urządzenie dbające o pełną higieniczność przeprowadzanych zabiegów. Tym samym staje się ono odpowiedzialne za bezpieczeństwo tych zabiegów. Pilnuje, by w ich trakcie nie doszło do zanieczyszczenia skóry pacjenta żadnymi mikroorganizmami czy nawet zwykłym kurzem, które mogłyby osadzać się na narzędziach.

Każdy autoklaw służy bowiem do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Może być też pomocny przy dezynfekowaniu innych przedmiotów, zwłaszcza tych mogących mieć styczność z jakimikolwiek płynami ustrojowymi pacjenta, a zwłaszcza z krwią.

Gdzie używa się autoklawu?

Jak wynika z jego nazwy, a mówiąc dokładnie z jej drugiej części, autoklawu kosmetycznego używa się przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych. Dla tych placówek jest on niezbędnym i niezastąpionym elementem wyposażenia. Teoretycznie nikt z góry nie nakazuje, że gabinet kosmetyczny musi go posiadać, jednakże jest to taki wymóg umowny, do którego warto się jednak dostosować.

Autoklawy mają jednak różne swoje wersje i nie zawsze są typowo kosmetyczne, zatem ich miejscem docelowym nie zawsze będzie gabinet kosmetyczny albo salon urody. Bardzo podobne sprzęty używane są bowiem w szpitalach oraz gabinetach stomatologicznych i gabinetach ortodontycznych, czyli wszędzie tam, gdzie szczególny nacisk kładzie się na dezynfekcję i sterylizację używanych narzędzi.

Czym można zastąpić autoklaw?

Nie tylko autoklaw kosmetyczny może posłużyć do dezynfekowania narzędzi, urządzeń i drobnych przedmiotów. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chce się w niego inwestować, te wszystkie czynności związane z przygotowaniem przyrządów do pracy można zlecić zewnętrznym firmom.

Profesjonalny autoklaw kosmetyczny trochę jednak kosztuje i zajmuje sporo miejsca. Jeżeli więc nie ma się na niego pieniędzy lub nie jest się w stanie pomieścić go w gabinecie, rzeczywiście warto z niego zrezygnować na rzecz oddawania narzędzi do sterylizacji do zewnętrznych placówek.

Autoklaw kosmetyczny znajdziesz w ofercie beautysystem.pl