Grill jest dużą atrakcją podczas letnich imprez w ogrodzie. Aby mięso, szaszłyki i warzywa zawsze smakowały wyśmienicie, grill powinien być również czysty. Jak usunąć zabrudzenia z grilla? Jakie preparaty są najlepsze do pielęgnacji urządzenia? Płyn do czyszczenia grilla czy domowe środki?
Czyszczenie grilla — na co zwracać uwagę?
Czy na tarasie, czy na balkonie — im jest bardziej słonecznie, tym częściej rozpalany jest grill. Jednak zanim go uruchomimy (szczególnie po długiej przerwie), warto go dobrze wyczyścić.
Podczas czyszczenia grilla zawsze należy poczekać, aż całkowicie ostygnie. Bez różnicy czy używamy płynu do czyszczenia grilla, czy sprawdzonych domowych sposobów, zanim zabierzemy się za czyszczenie urządzenia, należy się upewnić, że jest wystudzone.Przyłącze gazu powinno być zamknięte, a zasilanie odłączone. Dopiero wtedy można rozpocząć czyszczenie grilla i jego demontaż.
Proste środki czyszczące, takie jak Płyn do czyszczenia grilla lub domowe środki wystarczą do większości zabrudzeń konwencjonalnego rusztu grillowego. Jednak ile wysiłku potrzeba do czyszczenia grilla, zależy od rodzaju urządzenia. Grille gazowe i elektryczne są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż grille węglowe. Zwykle mają tace ociekowe na tłuszcz, które łatwiej zmyć.
Łatwe czyszczenie grilli elektrycznych i gazowych
Tacę zbiorczą i kratkę można umyć ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń lub w zmywarce. Jednak żeliwne powierzchnie grillowe popularne w grillach gazowych nie powinny być czyszczone w ten sposób. Tutaj lepiej polegać na ciepłej wodzie albo użyć płynu do czyszczenia grilla. Dobry płyn do czyszczenia grilla poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami.
Jeśli ruszt grillowy i ociekacz są bardzo brudne, można je namoczyć w wodzie z płynem do zmywania. Środki czyszczące rozluźniają już cząsteczki brudu, które pozostały na kratce, dzięki czemu można je łatwiej usunąć podczas późniejszego mycia.
Jeśli inkrustacje są zbyt oporne, można je usunąć za pomocą pędzla do mycia naczyń. W żadnym wypadku nie wolno używać stalowej szczotki!
Wszystkie inne zabrudzone części należy wytrzeć miękką, wilgotną ściereczką i niewielką ilością płynu do mycia naczyń.