Najpopularniejsze blogi polityczne – o czym najchętniej czytają Polacy?

Blogi polityczne cieszą się dużą popularnością. Polacy chętnie czytają i komentują niezależne opinie użytkowników sieci.

Blogi polityków czy „niezależnych” obserwatorów sytuacji politycznej?

Analiza liczby polubień, udostępnień czy poleceń wskazuje na to, że to nie oficjalne blogi polityków z pierwszych stron gazet, a niezależnych użytkowników internetu, cieszą się największą popularnością w sieci. Polacy coraz więcej chcą czytać o polityce z innych, alternatywnych źródeł – interesują ich poglądy osób, które nie są powiązane z konkretnym politycznym nazwiskiem czy partią. Oczywiście kwestia niezależności politycznej jest bardzo subiektywna, gdyż każdy autor ostatecznie wybiera jedną ze stron, a czytelnik z kolei wybiera tego z nich, który prezentuje odpowiadające mu poglądy. Zdecydowanie jednak nie są to wpisy udostępniane przez samych polityków, którzy poza wiernym reprezentowaniem obowiązującej linii partii, często nie grzeszą też lekkim piórem i inteligentną ripostą, a to dwie cechy, które przyciągają do autora czytelników. Reprezentanci partii zdecydowanie lepiej czują się w krótkich postach, które zamieszczane są na portalach społecznościowych i w prosty sposób mogą zostać udostępnione przez innych.

Do popularnej blogosfery może dostać się każdy, kto z zaangażowaniem będzie chciał zostawić swój ślad w sieci. Użytkownicy internetu chętnie sprawdzają nowe nazwiska i to, co się za nimi kryje. Stąd, jeśli czytelnik blogów chciałby stanąć po drugiej stronie, nie powinien się wahać, a po prostu zacząć pisać na wybranej platformie blogowej.

Cechy najczęściej wybieranych blogów

Czytelnicy, oceniając jakość blogów, za jedno z ważniejszych kryteriów wskazują zaangażowanie autora w bieżące sprawy i znajomość aktualnie opisywanej sytuacji. Znacznie chętniej wybierają wpisy osobiste, w których za słowami kryje się temperament danego autora i umiejętność przekazywania swoich racji w atrakcyjny sposób.

Blog to też zdecydowanie inna forma komunikacji niż tradycyjne media – tutaj zarówno autor, jak i czytelnik mogą sobie pozwolić na więcej, jeśli chodzi o prezentowanie własnego zdania, ale także dyskusję z czytelnikiem.

Blogi uważane za popularne i ciekawe muszą być pisane na bieżąco, przez co autor nie daje o sobie zapomnieć i cały czas pozostaje aktywny w sieci.

W grupie najczęściej wybieranych cyklicznych publikacji znajdują się głównie te, tworzone przez dziennikarzy i publicystów. Co więcej, również oni, śledząc blogi innych użytkowników, przyznają, że nie czytują oficjalnych blogów politycznych, uważając je za mało atrakcyjne i odkrywcze.