Badania prenatalne, kiedy możemy liczyć na opcję darmową?

Badania prenatalne, kiedy możemy liczyć na opcję darmową?

Kiedy kobieta zachodzi w ciąże, to pragnie, aby wykonać wszelkie niezbędne badania, które potwierdzą, że maluch jest zdrowy. W razie pojawienia się jakichś problemów z płodem można także po wykonaniu badań wdrożyć odpowiednie leczenie, aby i matce i dziecku, nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo.

Kiedy warto wykonać badanie prenatalne płodu?

W wielu przypadkach badanie prenatalne jest niezbędne, bo z wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Musimy jednak mieć świadomość, że jest to badanie, które powinno zostać wykonane u każdej matki, niezależnie od wieku.

Dzięki badaniom w łonie matki mogą zostać wykluczone wady płodu, które w razie wystąpienia można leczyć także w łonie matki. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa nienarodzonego dziecka, ale także matki, która nosi je w swoim łonie.

Czy badanie prenatalne zawsze jest płatne?

Kiedy nie następują poszczególne przesłanki, to niestety za wykonanie badania prenatalnego trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Na uwagę zasługuje fakt, że wykonuje się je trzy razy, co znacznie podwyższa koszt.

Bardzo wiele osób zastanawia się, czy Badania prenatalne NFZ są możliwe i rzeczywiście, kiedy następują poszczególne przesłanki, możemy liczyć na to, że uda się wykonać badanie za darmo. Warto z całą pewnością wykorzystać tę możliwość, szczególnie że nie musimy płacić w tym przypadku za to pomocne i szczegółowe badanie płodu.

Kiedy badanie prenatalne płodu jest dla nas darmowe?

Jak wyżej zostało wspomniane, to ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu wzrasta z wiekiem matki. Dlatego możemy liczyć na darmowe wykonanie badania, kiedy matka przekroczyła 35. rok życia. Skierowanie na badanie powinno w tym przypadku zostać wystawione przez lekarza ginekologa, który prowadzi ciąże.

Jednak wiek matki, to nie tylko jedno przesłanie, które powoduje, że można liczyć na darmowe badanie. Kiedy w przeszłości matka urodziła dziecko z wadą genetyczną, to tutaj również badania prenatalne NFZ jest darmowe i warto z niego skorzystać, aby wykluczyć wadę.