Czy warto kupić alkomat elektrochemiczny?

Czy warto kupić alkomat elektrochemiczny?

Alkomaty elektrochemiczne cieszą się w ostatnich latach bardzo dużym uznaniem. Tak naprawdę własny alkomat powinien posiadać każdy kierowca, który nie jest abstynentem. Wystarczy nawet jedno piwo, żeby stracić uprawnienia do kierowania pojazdów. W tym artykule podpowiemy, czym cechuje się alkomat z atestem i gdzie można go kupić.

Wybór alkomatu

Warto mieć na uwadze, że czas reakcji i zdolność koncentracji opóźnia nawet niewielka ilość alkoholu we krwi. Możesz być nawet nieświadomy tego, że dalej znajdujesz się pod wpływem alkoholu. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zawsze sprawdzać, czy możemy bezpiecznie prowadzić samochód. Najlepiej zakupić alkomat u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się naprawdę dobrą opinią. Wtedy można mieć pewność, że urządzenie jest wysokiej jakości i posłuży przez długi czas. Wybór alkomatów jest ogromny, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Alkomat elektrochemiczny umożliwia prostą i szybką kontrolę stanu trzeźwości. W sprzedaży dostępne są alkomaty elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe. Z reguły te pierwsze są zdecydowanie mniej dokładne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomiar mogą zakłócić niektóre leki, węglowodory oraz nikotyna.

Zalety alkomatów elektrochemicznych

W alkomatach elektrochemicznych ważną rolę odgrywa proces utleniania alkoholu związkami chemicznymi. Trzeba wspomnieć, że etanol zamienia się w kwas octowy i uwalnia przy tym elektrony. To skutkuje oczywiście powstaniem prądu o niskim napięciu. Od wysokości napięcia na potencjale elektrody uzależniony jest wynik badania. Im więcej kwasu octowego, tym wyższe stężenie alkoholu, czyli automatycznie napięcie będzie wyższe. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym pozwalają uzyskać dużo dokładniejsze wyniki, ponieważ żadne inne substancje poza alkoholem nie wpływają na pomiar. W przypadku cukrzyków oraz palaczy idealnie sprawdzi się alkomat elektrochemiczny. Dodatkowo ten rodzaj alkomatów jest bardziej wytrzymały od urządzeń półprzewodnikowych. Wybierz alkomat elektrochemiczny, jeśli planujesz wykorzystywać urządzenie w sposób komercyjny. Dopiero po roku użytkowania należy kalibrować urządzenie tego typu. Minusem jest cena, dlatego nie wszystkich stać na zakup alkomatu elektrochemicznego.