Szkolne wycieczki autokarowe

Szkolne wycieczki autokarowe

Najczęstszym środkiem transportu podczas letnich podróży dzieci jest autobus. Przez całe wakacje dzieci w zorganizowanych grupach jeżdżą na wycieczki, zawody sportowe, kolonie. Przed wynajęciem autokaru na potrzeby organizacji wycieczki szkolnej bądź klasowej należy kierować się zasadą maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jakie warunki musi spełnić autokar, który przewozi najmłodszych?

Liczba miejsc w autokarze

Przy transporcie zbiorowym należy zaznaczyć, że autokar pod względem konstrukcyjnym powinien być przystosowany do przewozu więcej niż 9 osób, łącznie z kierowcą. Zanim zarezerwujemy wynajem autobusu w firmie przewozowej PKS Puławy, warto ustalić, jaka liczba dzieci oraz osób dorosłych będzie nim podróżować we wskazanym przez nas terminie. Dokładne określenie wielkości transportowanej grupy pomoże określić wielkość autokaru do wynajmu. Ma to znaczenie nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także z powodu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonej grupy.

Nienaganny stan techniczny

Przy wyborze przewoźnika nie należy sugerować się wyłącznie ceną za wynajem, ale przede wszystkim stanem technicznym i funkcjonalnością autobusu. Autokar, w którym będą podróżować dzieci powinien być w nienagannym stanie technicznym, który będzie możliwy do zweryfikowania w czasie kontroli funkcjonariuszy Policji albo Inspekcji Transportu Drogowego. Taka kontrola jest wręcz obligatoryjna przed dłuższą trasą i można się na nią umówić z kilkudniowym wyprzedzeniem. W ramach akcji kontrolnej Policja dokona sprawdzenia autokaru i kierowcy.

Dodatkowe wyposażenie autobusu

Wypożyczany autokar musi posiadać aktualne badania techniczne, które przeprowadzane powinny być regularnie co 6 miesięcy. Poza tym autobus do przewozu dzieci i młodzieży powinien być oznaczony żółtymi tablicami z odpowiednim symbolem. Oprócz wskazanych, wymaganych ustawą rzeczy autobus powinien mieć wyjście awaryjne bez utrudnionego dostępu, dwie gaśnice, z których jedna powinna znajdować się blisko kierowcy oraz w pełni wyposażoną apteczkę doraźnej pomocy.