Jakie monety są najbardziej pożądane na rynku numizmatycznym?

Dla niektórych numizmatyka to wielka pasja. Ci, którzy kierują się w życiu wartościami inne niż materialne, dużo bardziej cenią możliwość prowadzenia swojej kolekcji. I nie przyjmują do siebie, że mieliby się na swojej pasji bogacić. To bardzo chwalebne podejście, ale trudno jest udawać, że kolekcjonerstwo monet ze złota to tylko hobby!

Sprzedawanie złotych monet

Żaden Skup złotych monet nie utrzymałby się na rynku, gdyby każdy miał podobne, mało praktyczne podejście do tego tematu. Wystarczy jednak szybkie zerknięcie na mapy polskich miast, by stwierdzić, że w każdym z nich, znajduje się po kilka takich punktów.

Taki skup to dobre miejsce na sprzedanie wyjątkowej monety. Nie zawsze jest tak, że wyjątkowe monety trafiają tylko do rąk pasjonatów. Na pewno przynajmniej raz w życiu spotkałeś się z tym, moneta, którą wydała ci kasjerka jako resztę, jest dość nietypowa. Co wtedy?

Monety w specjalnych wydaniach

Taką monetę, możesz śmiało wydać, bo jest warta tyle, ile jej nominał. Aby nabrała trochę więcej wartości musi minąć trochę dłuższy czas. Jeśli więc chciałbyś na niej zarobić – poczekaj. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda z takich moneta osiągnie gigantyczną wartość i uczyni cię majętnym człowiekiem.

Przykładowo – okolicznościowa moneta wydana tylko kilka lat wcześniej, upamiętniająca chociażby rocznicę ważnego w historii Polski wydarzenia czy honorująca jakąś postać, wielkiej wartości nie nabierze. Właściwie nie warto się z nią nawet wybierać do skupu. Bardziej opłacalne będzie wydanie jej.

Co więc wpływa na wartość monety?

Każdy skup złotych monet doceni te okazy, które są dość stare (im dawniejsza data wydania, tym lepiej). Poza tym powinny być w bardzo dobrym stanie. Najlepiej też, by na rynku było ich niewiele. Im większy nakład danej monety, tym mniejsza będzie jej wartość.

Wracając do monet okolicznościowych, przy zachowaniu wszystkich innych warunków, te też mogą być pożądane przez skupy złotych monet i kolekcjonerów. Ale pod warunkiem, że od ich emisji minęło co najmniej kilka dekad.