Oświetlenie to coś, do czego spora część z nas może nie przywiązywać wielkiej wagi. Niemniej jednak mowa o czymś, co jest bezcenne. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że zdarzają się różne sytuacje i co za tym idzie, zawsze należy zadbać o lampy awaryjne.
Co wiemy o takim oświetleniu?
Głównym zadaniem oświetlenia awaryjnego jest ochrona ludzi w przypadku wystąpienia zagrożenia. Kiedy nagle zrobi się ciemno, stosunkowo szybko może pojawić się panika.
Nie można też zapomnieć o tym, że awaryjne rozwiązania gwarantują ciągłość pracy. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nieprzewidziana przerwa w pracy może przełożyć się na spore kłopoty.
Lampy awaryjne – zastosowanie
Zastosowanie lamp awaryjnych to temat, nad którym nie należy się zastanawiać – takie oświetlenie potrzebne jest wszędzie tam, gdzie może dojść do niebezpiecznych sytuacji. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, lepiej nie ryzykować
Warto też pamiętać o tym, że norma PN-EN 1838 wyróżnia dwa typy iluminacji – zapasową i ewakuacyjną. Możemy dowiedzieć się również, że oświetlenie ewakuacyjne nie może służyć za zapasowe.
Wykonanie oświetlenia awaryjnego
Ważne jest też to, że w prawie budowlanym znajdziemy informację, zgodnie z którą oświetlenie ma zostać zaplanowane przez uprawnionego projektanta instalacji elektrycznych. Oczywiście wszystko musi się odbyć z uwzględnieniem norm i wymagań.
Warte odnotowania jest też to, że przepisy zależą od tego, co możemy powiedzieć o rodzaju i zastosowaniu obiektu. Co więcej, osoba pełniąca funkcję administratora powinna zadbać o określenie przynależności obiektu do właściwej grupy.