Łysienie plackowate – jak leczyć?

Leczenie łysienia plackowatego jest procesem skomplikowanym i nie dającym w stu procentach pewności, iż nie nastąpią kolejne epizody łysienia. Nawet po całkowitej remisji choroby w późniejszym czasie mogą bowiem występować kolejne miejsca objęte zmianami zapalnymi.

Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny?

Do tej pory nie ustalono dokładnie, co przyczynia się do tego, iż niektóre osoby muszą borykać się z przypadłością, jaką jest łysienie plackowate. Po wielu badaniach odnośnie przyczyn tego schorzenia ustalono, iż na stan włosów mogą wpływać przyjmowane leki, takie jak: środki antykoncepcyjne, antykoagulanty oraz retinoidy. Także kobiety w ciąży i w okresie poporodowym są bardziej narażone na łysienie plackowate w powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.
Grupą ryzyka są osoby, które żyją w stresie i mają niedobory cennych substancji i minerałów, takich jak: żelazo, cynk i magnez. Najczęściej łysienie plackowate dotyka osób przed 30 rokiem życia, lecz także w innych grupach wiekowych można zaobserwować osoby dotknięte tym schorzeniem. Łysienie plackowate może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia na skórze głowy, a ponadto wypadnięciu mogą ulec brwi i rzęsy.

Łysienie plackowate – objawy i leczenie

Choroba atakuje mieszki włosowe na głowie i doprowadza do powstania wyłysiałych placków. Często powrót do dawnej kondycji włosów trwa nawet kilka lat. Jeśli czynnikiem powodującym łysienie jest stres, należy jak najszybciej wyeliminować wszelkie sytuacje stresujące ze swojego życia, gdyż możliwy jest nawrót choroby pod wpływem tego czynnika pierwotnego.
Lekarzem, który zajmuje się leczeniem łysienia plackowatego jest trycholog. Przeprowadza on test mechaniczny, który pomaga zidentyfikować przyczyny wystąpienia choroby. Konieczne są także badania laboratoryjne, które mają na celu wykrycie przyczyny łysienia. Jeśli są to czynniki stresogenne, to w badaniach może ujawnić się zmniejszona liczba limfocytów T i B. Ich mała liczba albo całkowity brak jest jednym z charakterystycznych wyników, które często pojawiają się przy występowaniu łysienia plackowatego na tle psychoemocjonalnym.
Jak wspomniano wcześniej, leczenie łysienia plackowatego jest zadaniem bardzo trudnym. Niestety nie odkryto jeszcze metod leczenia o skuteczności udowodnionej badaniami. Leczenie polega więc przeważnie na miejscowym działaniu mającym na celu zmniejszenie zmian zapalnych. W leczeniu tej choroby używa się także:
• terapii hormonami kortykosteroidowymi w postaci maści lub zastrzyków,
• środka przeciwnadciśnieniowego, który stymuluje wzrost włosów,
• terapii immunosupresyjnej, która ma na celu podtrzymanie leczenia,
• terapii PUVA, polegającej na naświetlaniu ognisk promieniowaniem UV w połączeniu z lekiem fotouczulającym.

Niestety, mimo ciągłego rozwojowi medycyny, nie udało się znaleźć leków, które pozwoliłyby wyleczyć łysienie plackowate w taki sposób, by można było być pewnym, iż nie nastąpią nawroty.

Artykuł przygotowany przy współpracy z drturowski.pl