Jak zorganizować urlop na greckiej wyspie Paros?

Paros to jedna z najbardziej znanych wysp greckich. Jest trzecia pod względem wielkości w archipelagu Cyklady. Niegdyś znana z walorów gospodarczych – wydobywano na niej m.in. marmur, obecnie stanowi jedno z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnego wypoczynku.

Atrakcji turystycznych na Paros z pewnością nie zabraknie dla nikogo, bo wyspa stwarza ogromne możliwości zarówno dla plażowiczów, jak i amatorów zwiedzania czy uprawiania sportów wodnych i nie tylko. Jedną z największych zalet Paros jest jej różnorodność – obok kurortów funkcjonują tu miasteczka, które zachowały swój oryginalny wygląd sprzed lat i charakter.

Jak się dostać na Paros?

Najlepsze, najszybsze, a niejednokrotnie także najtańsze połączenia z Polski na wyspę Paros oferują linie lotnicze. Na trasie Paros – Warszawa można znaleźć wiele połączeń w atrakcyjnych cenach, realizowanych m.in. przez Aegean Air. Koszt biletów uzależniony jest od wielu czynników, takich jak data wylotu oraz wyprzedzenie, z którym chcemy zarezerwować lot. Pomocna w znalezieniu korzystnych ofert jest wyszukiwarka internetowa.

Zabytki na Paros

Najwięcej zabytków charakterystycznych dla kultury bizantyjskiej i weneckiej można znaleźć w stolicy Paros – mieście Parikia. Jednym z najważniejszych zabytków stolicy jest cerkiew Panagia Ekatontapiliani znajdująca się niedaleko portu. Ważny obiekt sakralny stanowi katedra Katapoliani, powstała w czasach bizantyjskich. Na uwagę zasługują również ruiny weneckiego zamku wzniesionego w XIII wieku w miejscu akropolu. Zwiedzanie starożytnych świątyń może się okazać także dużym przeżyciem. W Parikii można zobaczyć świątynię Ateny, Apollina oraz ruiny asklepiejonu poświęconego Asklepiosowi, czyli bogowi sztuki lekarskiej. Turyści zainteresowani starogrecką kulturą zdecydowanie powinni odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się niezwykłe znaleziska, odkryte podczas wykopalisk na Paros i Antiparos. W Muzeum Bizantyjskim w mieście Naoussa można znaleźć unikatowe dzieła sztuki. W Naoussa warto zobaczyć również ruiny akropolu mykeńskiego z XIII wieku p.n.e. Jednym z najpiękniejszych miasteczek na Paros jest Lefkes. Wyjątkowy klimat nadają mu typowo greckie, pobielane wiatraki, weneckie domy oraz średniowieczne kościoły na czele z bizantyjskim kościołem Świętej Trójcy, gdzie znajduje się wiele cennych ikon.

Rajskie plaże – odpoczynek i sport

Na Paros jest wiele szerokich, rajskich wręcz plaż, z delikatnym i białym, połyskującym złotymi refleksami piaskiem. Najlepsze do odpoczynku są m.in. plaże w Naoussa, Kolymbithres, Monastiri, Molos. Jednak plaże na Paros to nie tylko opalanie się, ale także możliwość uprawiania sportów wodnych, jak nurkowanie głębinowe, snorkeling, windsurfing czy kitesurfing. Dogodne warunki stwarzają do tego m.in. plaże Chrissi Akti, Pounda czy Camping Beach. Na Paros znajduje się wiele szkółek sportów wodnych.

Wyspa w ogóle sprzyja sportowcom – można tu uprawiać kolarstwo górskie, jazdę konno, a także zagrać w siatkówkę lub w tenisa. W Parikii jest dużo klubów sportowych, zlokalizowanych najczęściej przy hotelach. Urlop na Paros z całą pewnością może być bardzo aktywny.