Jak działa żarówka ledowa E14?

Jak działa żarówka ledowa E14?

Mechanizm działania żarówki LED z gwintem E14 nie różni się niczym od tego, w jaki sposób działają inne żarówki z wbudowanym półprzewodnikiem. Co ciekawe, niektóre ledowe źródła światła do złudzenia przypominają żarówki żarowe, które były jeszcze standardem 20 lub 30 lat temu.

Jak świeci żarówka LED?

Aby żarówki ledowe E14 mogły świecić, konieczne jest doprowadzenie napięcia znamionowego, czyli w tym przypadku prądu 230 V. Oddziałuje on bezpośrednio na układ półprzewodnikowy, dzięki czemu dioda PNP (LED) zaczyna świecić.

W żarówkach LED korzysta się ze specjalnych rodzajów źródeł światła, które – co ważne – mogą być zasilane za pomocą napięcia przemiennego. Strumień emitowanych fotonów jest bardzo silny i to on odpowiada za efekt świecenia.

Dlaczego LED-y oszczędzają energię?

W żarówce LED E14 i E27 znajduje się specjalny układ półprzewodnikowy, który odpowiada za emisję światła. Dzięki temu strumień świetlny jest bardzo jednolity i intensywny.

W standardowych, żarowych żarówkach za emisję światła odpowiada pręt wolframowy, który nie tylko generuje światło (łuk elektryczny), ale też mnóstwo ciepła. Zjawisko jest odpowiedzialne za niską sprawność żarówek.

Właściwości LED-ów

Typowe Żarówki ledowe e14 mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Nic w tym dziwnego, skoro różnią się między sobą intensywnością świecenia, barwą światła i wieloma innymi parametrami.

Reasumując, nawet tak specyficzne rozwiązania jak żarówki ledowe E14 znajdują w dzisiejszym świecie swoje zastosowanie. A to dlatego, że są małe i można je wkręcić do opraw o dość wyrafinowanych kształtach.