Uchwyt do kabiny prysznicowej a osoby z niepełnosprawnościami

dobra (23).jpg

Przystosowywanie łazienki pod osoby z niepełnosprawnością bywa problematyczne, ponieważ wymaga pomyślenia o wielu szczegółach, na które człowiek zdrowy nie zwraca uwagi. Jest też dodatkowo utrudnione, bo wiele zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Nic dziwnego, że często umykają takie szczegóły, jak uchwyty do kabiny prysznicowej.

Czy uchwyt do kabiny prysznicowej w ogóle jest konieczny?

Wiele rodzajów niepełnosprawności utrudnia poruszanie się. Wówczas kabiny prysznicowe z drzwiami mogą niepotrzebnie komplikować korzystanie z łazienki. Warto wtedy pozostawić jedną ściankę bez osłony lub zamontować na niej zasłonkę. Siłą rzeczy wówczas uchwyt do kabiny prysznicowej nie będzie potrzebny, ale warto pomyśleć o tym, czy nie będą potrzebne dodatkowe udogodnienia.

Rozmiar i łatwość uchwytu

Większe uchwyty do kabiny prysznicowej są łatwiejsze do uchwycenia niż te filigranowe, łatwiej też znaleźć je osobom niewidomym. Nie jest to jednak jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli uchwyty prysznicowe mają otwory, aby można je było wygodnie uchwycić, to również one powinny mieć właściwy rozmiar – jeśli będą zbyt małe, to trzymanie będzie nie wygodne. Zbyt duże sprawiają natomiast, że uchwyt do kabiny prysznicowej będzie zanadto odstawał od szkła i może stać się niebezpieczny przy przechodzeniu blisko.

Inna kwestia jest materiał wykonania – śliskie uchwyty do kabiny prysznicowej utrudniają uchwycenie i zastosowanie. Warto wybrać takie ze żłobieniami lub pokryte gumą.

Estetyka

Wiele uchwytów do kabiny prysznicowej z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami wygląda tandetnie i plastikowo. Czasem wynika to z konieczności – są wtedy lepiej dostosowane pod konkretne potrzeby, np. osób z mocno osłabionym wzrokiem, dla których jaskrawe kolory są pomocne i z tego powodu nie da się z nich zrezygnować.

Z drugiej strony dostosowując łazienkę pod osobę z niepełnosprawnością warto wziąć pod uwagę estetykę – każdy chce się otaczać ładnymi rzeczami, a ergonomia nie musi tego wykluczać.