Trening SPLIT czy FBW ?

Sport stanowi niezwykle ważny element w życiu człowieka. Chcąc pozostać w pełni zdrowia, ciesząc się nienaganną sylwetką warto jest wprowadzić jakąkolwiek formę aktywności. Taką aktywności bez wątpienia jest siłownia, która ma szeroką rzeszę fanów. Także osoba początkująca powinna spróbować siłowni. Przebierając wokół informacji na temat ciężarów i ćwiczeń można natknąć się na określenia SPLIT oraz FBW, które mogą okazać się niezrozumiałe dla laika.

FBW

Trening FBW to forma ćwiczeń skupiająca się na treningu całego ciała podczas jednej sesji. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób początkujących.

Ćwicząc wszystkie części ciała naraz mamy możliwość równomiernego rozwijania siły, co zdecydowanie przyda się przechodząc na bardziej zaawansowany trening. Podczas treningu FBW należy dobierać mniejszy ciężar, nie obciążając maksymalnie wszystkich mięśni oraz włókien i stawów. FBW odbywa się przeważnie 3-4 razy w tygodniu, więc trening wypada co drugi dzień. Stosując lżejsze ciężary mamy pewność, że mięśnie odpowiednio się zregenerują. FBW skupia się przede wszystkim na treningu ogólnorozwojowym, co jeszcze szczególnie istotnym aspektem jeśli chodzi o adeptów siłowni. Kolejnym zaletą tej formy treningu jest to, że jesteśmy w stanie zaadoptować organizm do intensywnego wysiłku, przy okazji uczymy się poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń, co stanowi fundament.

SPLIT

Trening typu SPLIT skupia się wokół ćwiczeń na 2-3 grupy mięśni podczas jednej sesji. Głównym założeniem jest, by dana grupa mięśni była trenowana jedynie raz w tygodniu. Ćwiczenia są nastawione przede wszystkim na szybką budowę masy mięśniowej i jest zalecany dla zaawansowanych osób. Przeznaczając czas na konkretną partię możemy bez problemu całkowicie jej się poświęcić. Możemy trenować pod różnymi kątami, poprawiając jednocześnie czucie mięśniowe.

Podsumowanie

Decydując się na ćwiczenia na siłowni należy ułożyć w pierwszej kolejności dobry plan treningowy, który zagwarantuje dobre przyrosty masy mięśniowej, poprawiając jednocześnie ogólną definicję sylwetki. Trening typu FBW jest dedykowany osobom początkującym. Ten rodzaj ćwiczeń pozwala rozwinąć ciało pod każdym kątem, jednocześnie przystosowując je do intensywnego wysiłku. Laikom powinno zależeć szczególnie na poprawnej technice wykonywanych ćwiczeń. FBW idealnie sprawdzi się w tej sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o trening SPLIT to jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób zaawansowanych. Trening pojedynczych partii mięśniowych daje im odpowiedni bodziec do wzrostu. Trening tego typu jest ciężki i angażuje konkretną grupę mięśni, co zwiększa także czucie mięśnia.