Czy warto udać się na pierwszą wizytę niepłodnościową?

Czy warto udać się na pierwszą wizytę niepłodnościową?

Pierwsza wizyta niepłodnościowa jest dla wielu par momentem wywołującym silne emocje. Odczuwają strach i stres przed czekającą ich diagnozą. Nie zawsze jednak niemożność zajścia w ciążę jest nieodwracalna. Mimo lęku warto zapisać się do specjalisty, który być może da nam nadzieję na to, że wszystko się ułoży.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodność jest stanem odwracalnym. Oznacza to, że w przypadku wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego bądź przeprowadzania interwencji chirurgicznej możliwe będzie zajście w ciążę. Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą zmiany hormonalne. Mają one wpływ na nieprawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego kobiety. Kolejnym problemem mogą być nieprawidłowości anatomiczne w budowie układu rozrodczego. Niedrożność jajowodów czy nieprawidłowa budowa macicy mogą znacznie utrudniać zajście w ciążę. Przyczyny niepłodności u mężczyzn są podobne. Nieleczone choroby układu hormonalnego czy czynniki środowiskowe mogą mieć znaczący wpływ na płodność.

Jakie pytania może zadać lekarz podczas pierwszej wizyty niepłodnościowej?

Pierwsza wizyta niepłodnościowa to dobry moment na przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z obojgiem partnerów. Ma ona na celu zebranie pełnej informacji, jak przebiegały dotychczasowe starania i z jakim problemem mierzy się badana para. Na taką konsultację warto zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań i listę przyjmowanych leków. Ważne będą również pytania o wiek pacjentów, przebieg dotychczasowych chorób i zabiegów chirurgicznych. Te informacje pozwolą lekarzowi podjąć dalsze kroki przy ustalaniu dalszej diagnostyki.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą niepłodnościową?

Kobiety mające trudności z zajściem w ciążę są przerażone i zdezorientowane. Zadają sobie pytanie, dlaczego to właśnie je spotkała taka sytuacja. Warto zaznaczyć, że problemy z płodnością dotyczą około 20% par w Polsce. Wybór odpowiedniej kliniki specjalizującej się w leczeniu niepłodności to jeden z pierwszych kroków do rozwiązania problemu. Wykwalifikowany personel, który dba o komfort i dobre nastawienie pacjentów, jest podstawą podczas procesu leczenia. Warto więc kierować się pozytywnymi opiniami o danym miejscu.