EKG a badanie Holtera

doktor ekg - doktoreg (15) .jpg

Profilaktyczne badanie serca pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości. Badając się regularnie możemy uniknąć zawału serca i innych zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jak zadbać o swoje serce?

Jeżeli chcemy mieć zdrowe serce, to powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Pamiętajmy o tym, że na zawał serca może umrzeć każdy. Czasami błędnie uważamy, iż jak jesteśmy młodzi, to nic nam nie grozi. W naszym kraju z powodów kardiologicznych umiera co druga osoba, a co 10 zawał diagnozuje się u pacjenta poniżej 45 roku życia.

Zbliżając się do czterdziestki warto pomyśleć o dokładnych badaniach układu sercowo-naczyniowego. Zróbmy szczegółową morfologię krwi oraz zdecydujmy się na Holter do domu, którego wyniki pomogą nam sprawdzić czy z naszym sercem jest wszystko w porządku.

Dlaczego mamy problemy z układem sercowo-naczyniowym?

Nasz układ sercowo-naczyniowy każdego dnia pracuje bardzo aktywnie. Niestety czasami sami doprowadzamy do tego, że przestaje on działać prawidłowo. Jeśli nie odżywiamy się prawidłowo i prowadzimy bierny tryb życia, to bardzo prawdopodobne, że holter do domu wykryje nieprawidłowości w pracy naszego serca. W takiej sytuacji warto zmienić tryb życia, żeby móc dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Stresujące sytuacje również wpływają na prace naszego serca i chyba każdy ma tego świadomość. Dlatego wraz z holterem do domu dostajemy również specjalny dzienniczek, w którym zapisujemy wszystkie nietypowe sytuacje. W tym dzienniczku zaznaczamy również czy w danym dniu wystąpił większy stres niż zazwyczaj. Te informacje pomogą lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę.

Czy holtery do domu są bezpieczne?

Holter do domu to niewielkie urządzenie, które zostaje w odpowiedni sposób przymocowane do naszej klatki piersiowej. Przez cały czas badania holter monitoruje prace naszego serca. Badanie to jest całkowicie bezpieczne, ale dla niektórych osób noszenie holtera do domu nie jest komfortowe.

W trakcie korzystania z holtera do domu należy pamiętać o tym, że z włączonym holterem nie można się kąpać. Zakazane jest również używanie koców i poduszek elektrycznych. W czasie badania powinniśmy wykonywać czynności, które wykonujemy codziennie. Nie leżmy cały dzień, ponieważ nie o to chodzi w tym badaniu.